limit alkoholu we krwi dla kierowców - Blog z artykułami

W Wielkiej Brytanii za spowodowanie śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości grozi do 14 lat więzienia, nieograniczona grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów przez co najmniej dwa lata i wymóg dodatkowych, rozszerzonych egzaminów przed odzyskaniem prawa jazdy.
REKLAMA

W Anglii, Walii i Irlandii Północnej dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi dla kierowców wynosi 0,8 promila, w Szkocji – 0,5.

Za kierowanie lub próbę kierowania samochodem w stanie przekraczającym ten poziom grozi do 6 miesięcy więzienia, nieograniczona grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów przez co najmniej rok, a co najmniej trzy lata w przypadku drugiego takiego przewinienia w ciągu 10 lat.

Kary mogą być również nałożone, gdy nietrzeźwa osoba nie kieruje samochodem, ale próbuje go otworzyć lub zajmuje w nim miejsce kierowcy.

Teoretycznie nieograniczone kary finansowe w praktyce są zależne od zarobków sprawcy oraz tego, jak ciężkie jest przewinienie. Poszkodowani w wypadkach mogą dochodzić zadośćuczynienia od sprawców, składając pozwy cywilne. Bywają sytuacje, że odszkodowanie sięga kilku milionów funtów lub przyjmuje formę dożywotniej renty w przypadku trwałych obrażeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 65 = 66