kradzież dokumentów - Blog z artykułami

W przypadku kradzieży dokumentów, kiedy znajdujesz się poza granicami Polski – możesz liczyć na pomoc. Choć sytuacja może wydawać się beznadziejna, jest z niej wyjście.
REKLAMA

Utratę paszportu należy zgłosić na najbliższym posterunku policji. Następnie w konsulacie RP trzeba złożyć wniosek o nowy paszport – nie wolno zapomnieć o formularzu „Zgłaszanie terminu i okoliczności utraty paszportu”.

Jeśli stracisz nie tylko paszport, ale także dowód osobisty, sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana: podczas gdy bez paszportu możesz przekroczyć granicę posługując się dowodem osobistym, bez żadnego dokumentu potwierdzającego Twojej tożsamość jest to niemożliwe.

W takim przypadku konsulat może wydać Ci paszport tymczasowy – taki paszport wydaje się podczas różnych wydarzeń losowych, na które nie miałeś wpływu (śmierć kogoś bliskiego, zakupiony już wcześniej bilet lotniczy czy wspomniana kradzież dokumentów).

Aby złożyć podanie o taki paszport, musisz udowodnić, że jego brak faktycznie spowodowany jest jednym z takich wydarzeń, czyli musisz przedstawić np. zgłoszenie na policję o kradzieży dokumentów, akt zgonu, etc.

Oprócz tego należy złożyć:

wypełnione podanie w dwóch egzemplarzach;
trzy aktualne fotografie (wymiary: 3,5 x 4,5 cm,);
informacje dotyczące daty i miejsca utracenia dokumentu;
potwierdzenie tożsamości i obywatelstwa w postaci, np. potwierdzenia złożonego przez osobę trzecią posiadającą polski paszport lub dowód osobisty.
O dowód nie możesz ubiegać się w konsulacie, ponieważ tylko urząd gminy jest uprawniony do jego wydania. Trzeba złożyć w urzędzie wniosek o wydanie nowego dokumentu, dostarczając informacje na temat okoliczności utraty dokumentu.

Jeśli zgubiłeś kartę (lub ktoś Ci ją ukradł), natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem. Zazwyczaj można zablokować kartę w trybie natychmiastowym, a nową kartę powinieneś dostać w ciągu tygodnia lub siedmiu dni roboczych. Nie będziesz mógł w tym czasie korzystać z bankomatu – a przelewy i inne operacje będą musiały być wykonywane przez Ciebie osobiście lub czekiem.

Podobnie należy zgłosić utratę prawa jazdy – niejednokrotnie może ono przez złodzieja użyte jako dowód tożsamości. Jeśli prawo jazdy, które utraciłeś było polskie, musisz zgłosić to do urzędu gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

67 − 65 =