konflikt z landlordem - Blog z artykułami

Masz cieknący dach, zagrzybione ściany, a może właściciel mieszkania odciął dostęp do ogrzewania? Wiele osób z Wielkiej Brytanii nie wie, w jaki sposób poradzić sobie w sytuacji konfliktu z landlordem.
REKLAMA

Najemcy najczęściej skarżą się na ignorowanie usterek, naruszanie prywatności, a w skrajnych przypadkach nawet napaść.

Landlord w Wielkiej Brytanii nie jest bezkarny, można złożyć na niego zażalenie albo wnieść przeciwko niemu sprawę do sądu.

Zanim złożysz skargę

Zażalenia w różnego instytucjach to końcowy etap sporu z landlordem. Zanim do tego dojdzie, należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba prowadzić dokumentację rozmów z właścicielem mieszkania. Należy zgromadzić maile, zdjęcia usterek, daty, zeznania świadków.

Gdzie złożyć skargę?

Skargę na landlorda można złożyć u niego samego. W wielu przypadkach spór można rozstrzygnąć na tym etapie. Wystarczy tylko napisać oficjalny list z konkretnymi zarzutami.

Zażalenie na nieuczciwego landlorda można złożyć w urzędzie dzielnicy, w której mieszkamy. W każdym jest tzw. Tenancy Relations Officer (TRO).

W przypadku kiedy landlord nie chce naprawić cieknącego dachu, zepsutego bojlera czy zniszczonej kuchenki, można zwrócić się o pomoc do Environmental Health Officer (EHO).

Skargę na nieuczciwego właściciela mieszkania można także złożyć do parlamentarzysty z okręgu oraz radnego.

Jeżeli landlord jest zarejestrowany, można złożyć na niego skargę w National Landlords Association albo w Residential Landlords Association.

Bezprawne zachowania właściciela mieszkania, na przykład obrażanie, naruszanie prywatności czy napaść powinno zgłaszać się na policję.

W ostateczności można zwrócić się do sądu, ale jest to kosztowna sprawa.

Szukasz porady?

Konsultacji w sprawie sporu z landlordem udziela fundacja Shelter, z którą można skontaktować się poprzez jej stronę internetową: shelter.org.uk/advice lub pod numerem infolinii: 0808 800 4444.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.gov.uk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 89 = 98