dni wolne od pracy w Wielkiej Brytanii - Blog z artykułami

Dodatkowe dni wolne od pracy w Wielkiej Brytanii to tzw. Bank Holidays. Dowiedz się, kiedy przypadają i jakie przysługują ci w związku z tym prawa.
REKLAMA

Bank Holidays (Święto bankowe) to dzień wolny od pracy w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Osoby, które są zatrudnione na stanowiskach państwowych lub w służbach mundurowych (np. w straży pożarnej, pogotowiu ratunkowym, policji czy służbie zdrowia) otrzymują w tym czasie dzień wolny od pracy. Pracownicy w tym dniu otrzymują także wyższe wynagrodzenie za pracę.

Skąd się wzięła nazwa Bank Holidays?

Święta bankowe zawdzięczają swoją nazwę temu, że wtedy banki są nieczynne i dlatego nie mogą działać inne firmy. Ustawa pozwala na odroczenie pewnych płatności do następnego dnia roboczego.

Oto lista dni wolnych w 2021 roku w Anglii i Walii:

1 stycznia, piątek
2 kwietnia, piątek
5 kwietnia, poniedziałek
3 maja, poniedziałek
31 maja, poniedziałek
30 sierpnia, poniedziałek
27 grudnia, poniedziałek
28 grudnia, poniedziałek
Czy w tych dniach mogę załatwić coś w polskich instytucjach w Wielkiej Brytanii?

Niestety nie. Urzędy, takie jak np. Ambasada RP w Londynie, są nieczynne we wszystkie dni ustawowo wolne od pracy obowiązujące w Polsce i na terenie Zjednoczonego Królestwa, czyli właśnie w Bank Holidays.

Czy każdy ma prawo do wolnego?

Żaden Bank Holiday nie jest w myśl brytyjskiego prawa automatycznym dniem wolnym od pracy. Większość pracodawców natomiast zwyczajowo daje swoim pracownikom dzień wolny od pracy.

Dokumentem regulującym tą kwestię jest umowa o pracę, w której powinna znajdować się informacja odnośnie ustawowych i specjalnych Bank Holidays. Warto upewnić się, jaka jest polityka firmy i na co pracodawca pozwala.

Wiele firm oferuje dwukrotnie wyższą stawkę osobom pracującym w taki dzień lub dwa dni urlopu w zamian. Nie jest to jednak obowiązkowe i znowu należy wspomnieć, że zależy to od warunków jakie mamy w umowie.

Specjalny Bank Holiday

W Wielkiej Brytanii istnieją przepisy, które pozwalają na zmianę daty tych wolnych dni, a nawet dodanie nowego święta, np. aby uczcić specjalną okazję np.: diamentowy jubileusz królowej Elżbiety II, który był obchodzony 5 czerwca 2012 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

77 + = 79