Choroby weneryczne - Blog z artykułami

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowe życie seksualne. Niezdiagnozowane choroby przenoszone drogą płciową mogą być przyczyną poważnych zagrożeń. Warto wiedzieć, gdzie szukać pomocy, gdy mamy wątpliwości i w jaki sposób podjąć leczenie.
REKLAMA

Wielu ludzi wie, co to są choroby przenoszone drogą płciową, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wiele ich jest i jakie spustoszenie mogą one wywołać w organizmie.

Jest wiele środków antykoncepcyjnych, niewątpliwie wygodniejszych od prezerwatywy, ale niestety tylko prezerwatywa chroni przed zakażeniem się jedną z tych chorób.

Rządowe dane wskazują, że tylko w 2019 r. w samej Anglii zdiagnozowano choroby weneryczne u niemal pół miliona osób. W skali roku był to wzrost o 5 proc.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć chorobę weneryczną, bądź po prostu chcesz się przetestować, powinieneś skontaktować się z kliniką Sexual Health Clinic. Czasami nazywane są one GUM (skrót od Genitourinaty Medicine) lub SRH (Sexual and Reproductive Health).

Warto udać się ze swoim problemem bezpośrednio do kliniki, zamiast do GP. NHS zwraca uwagę, że wydłuży to jedynie czas oczekiwania na zabieg, ponieważ koniec końców lekarz GP również przekieruje nas do kliniki zdrowia seksualnego.

Większość klinik oferuje błyskawiczny dostęp walk-in – nie jest konieczna wcześniejsza rejestracja, wystarczy udać się na miejsce, aby otrzymać testy, diagnozę i leczenie.

Aby znaleźć najbliższą klinikę, należy udać się na stronę NHS „Find a sexual health clinic” i podać swój postcode.

Co oferują kliniki zdrowia seksualnego (GUM)?

Kliniki tego rodzaju oferują szereg rozmaitych usług, w tym:

Testy na choroby weneryczne
Leczenie chorób wenerycznych
Porady związane ze zdrowiem seksualnym
Darmowe prezerwatywy
Darmowe pigułki „po”
Darmowe testy ciążowe
Testy na HIV
Darmowy dostęp do PrEP (zestaw leków, które należy przyjąć po kontakcie seksualnym z osobą zakażoną HIV, aby uniknąć zakażenia)
Szczepienie na WZW typu B (Hepatitis B)
Informacje o aborcji
Pomoc dla ofiar przestępstw seksualnych
Skierowanie do specjalisty (jeśli potrzebne)
Kto może skorzystać z usług klinik seksualnych?

Usługi zdrowia seksualnego w Wielkiej Brytanii są darmowe i dostępne dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy orientację seksualną.

Niektóre kliniki oferują pomoc jedynie wybranym grupom np. wyłącznie osobom niepełnoletnim bądź osobom homoseksualnym.

Większość klinik działa na zasadzie walk-in – nie potrzebujesz wcześniejszej rejestracji, aby je odwiedzić. Inne wymagają wcześniejszego zarejestrowania się przez telefon lub internet.

Wszystkie usługi klinik seksualnych w Wielkiej Brytanii są poufne, a testy – opcjonalne. Informacji o tym, że je odwiedziłeś lub masz jakąś chorobę weneryczną, nie otrzyma nawet Twój lekarz GP, jeśli sam go o tym nie poinformujesz.

Co jeśli mam kłopoty w porozumiewaniu się z językiem angielskim?

Wszystkie kliniki oferują pomoc dla pacjentów ze specjalnymi potrzebami, włączając w to tych, którzy nie mówią biegle po angielsku.

Jeśli nie czujesz się swobodnie w porozumiewaniu się po angielsku, skontaktuj się wcześniej telefonicznie z kliniką i poproś o załatwienie polskiego tłumacza.

Testy na choroby weneryczne

Klinika GUM lub SRH może wykryć takie choroby, jak:

Chlamydia
Rzerzączka
Kiła
Opryszczka
W zależności od rodzaju testu, pracownik kliniki może:

Dokonać egzaminacji twoich okolic intymnych, skóry i ust
Pobrać próbkę moczu
Pobrać próbkę krwi
Pobrać wymaz z dróg moczowych
Pobrać wymaz z gardła lub odbytu
Pobrać wymaz z waginy
Dokonać egzaminacji wewnętrznej waginy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

53 + = 58